Akaryakıt Ekipmanları > Akaryakıt Tabancası ve Aksesuarları > 
ZVA – Modüler Sistem
Genel Bilgi
ELAFLEX, ZVA (Zapventil- Automatic) markası altında 40 yıldan beri akaryakıt sektörü için otomatik akaryakıt tabancaları üretmektedir.

ZVA tabancaların göze çarpan en önemli özellikleri kullanıcı dostu olması, performansı ve gelişmiş teknik özellikleridir.

Genellikle gözden kaçsa da ZVA’nın modüler yapısı çok önemlidir. Tüm önemli parçalar değiştirilebilir. Bu nedenle ZVA tüm akaryakıt pompaları, hortumlar ve dolum ağızları için uygundur.

ZVA tabancalar için tüm dispenser tip ve modellerine uygun tabanca kabzaları mevcuttur. Bir süreden beri kabzalar polyamitten üretilmekte olup akaryakıt pompasını açıp kapatmaya yarayan mıknatıslı modelleri de bulunmaktadır.

Her çeşit diş tipine uygun sabit ve mafsallı bağlantılar, akış kontrol camları ve açılı mafsallar mevcuttur. Son dönemlerde “Emniyetli Koparma Kaplinleri” oldukça önem kazanmıştır. Tabanca ucu ve dolum ağzının uyumsuzluğu problemi artık geride kalmıştır, ELAFLEX tüm standart dolum ağızlarına uygun uçlar sağlamaktadır.

Ürün etiketleri, koruyucu kılıflar, renkli hortumlar ve kırılmayı önleyen tamamlayıcı parçalar çeşitli reklam ve pazarlama imkanları sunar.

ZVA’nın modüler yapısı son derece ekonomik bakım ve tamir imkanı sağlar. Basit tamiratlar servis firmaları tarafından sahada yapılabilmektedir. ZVA tabancalar atölyede uygun aletler kullanılarak birkaç dakika içerisinde dağıtılıp, tekrar toplanabilir.

ZVA tabancaların kullanım ömürleri on yıldan fazladır.

Modüler yapının diğer avantajları da ergonomik tasarım, yüksek debi, sağlamlık, uzun ömür ve kullanım güvenliği olarak sayılabilir.

ELAFLEX “Emniyetli Koparma Kaplinleri” (Breakaway)
Genel Bilgi
ELAFLEX “Emniyetli Koparma Kaplinleri” (Breakaway)

Akaryakıt müşterileri zaman zaman dolumdan sonra tabancaları araç depolarında unutabilmektedir. Bunun çok ciddi sonuçları olabilir.

Hortum tipi “Emniyetli Koparma Kaplinleri”, ana hortum aksamının ucuna kısa bir hortumla birlikte eklenir. Bunlar belli bir güçle çekilince koparak yakıt akışını keser ve daha büyük hasarların oluşmasını önler.

Tabanca tipi “Emniyetli Koparma Kaplinleri” tabanca arkasına monte edilir. Bu model her tip dispenserle uyumludur; ancak, hortum makaralı dispenser modelleri için tek uygun seçenektir. Tabanca tipi breakaway aracın hareket istikameti yönündeki açı ile kopar. ELAFLEX’in patentli üretimi sayesinde 90° açıda bile sorunsuz emniyet sağlar. ZVA tabancalarla en iyi uyumu sağlayan bu breakaway debiyi düşürmez, kolaylıkla sökülüp takılabilir ve ayrıldıktan sonra tekrar kullanılabilir.

Pompa tipi “Emniyetli Koparma Kaplinleri” ELAFLEX tarafından yeni geliştirilmiştir ve H tipi pompaların hortum çıkışlarına monte edilirler. Tabanca tipi breakaway gibi pompa tipi breakaway de araç hareket yönünün tüm açılarında kopar. Pompa tipi breakaway, hortum tipi modellere iyi bir alternatiftir, göze daha hoş görünür ve daha ekonomiktir.

Tüm ELAFLEX breakawayler herhangi bir parça değişimi gerekmeden tekrar kullanılabilirler.