Web sitesini kullanmaya devam ederek Çerez kullanımı ve diğer politikalarımızı kabul ediyor olacaksınız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

x

Şehir Çöplerinin, Elektrik Üretimi ve Bölgesel Isıtmada Kullanımı

08.01.2021

Günümüzde enerji, tüm dünyada günlük yaşamın vazgeçilmezidir. Kaynakların sınırlı doğası göz önüne alındığına da enerjinin sınırsız tüketilemeyeceği de açıktır.

enerji tüketim alanlarını ele aldığımızda başta evler olmak üzere ofisler, mağazalar, fabrikalar, ulaşım araçları ve diğer tesisler olup çevreye büyük miktarlarda atık salmaktadır.

Şehirleşmenin çevresel açıdan getirdiği en önemli problemlerden biri, her gün evlerimizden çeşitli içeriklerde çıkan katı atıklardır. Katı atığın toplanması, ayrıştırılması etkisiyle hız kazanırlar. Asetik asit ile hidrojen gazını CH4 ve CO²’ye dönüştüren mikroorganizmalar hakim duruma geçip gelişmeye başlar ve gaz yakılabilecek seviyeye gelince olgunlaşmış olur.

Olgunlaşmış çöp gazının gaz toplama kuyularından gaz vakumlama ekipmanı yardımı ile çekilip temizlenerek istenilen şartlarda içten yanmalı gaz motorlarına iletilir. Gaz motorları ile bu çöp gazı yakılır ve alternatör vasıtası ile elektriğe dönüşür. Üretilen elektrik enerjisi yükseltici trafo kullanılarak istenilen şebeke gerilimine yükseltilerek iletim hattına entegre edilir.


Topkapı Endüstri Malları Ticaret A.Ş © 2023 Tüm Hakları Saklıdır.