Enerji Sistemleri > Doğalgaz Uygulamaları > Otel ve Alışveriş Merkezi Çözümleri > 
Otel ve Alışveriş Merkezi Çözümleri
Otel, alışveriş merkezi ve konut uygulamalarına yönelik olarak kurulabilecek kojenerasyon santrallerinin, pek çok faydası vardır ve başarılı bir şekilde uygulanabilir. Gaz motor kojenerasyon sistemleri elektrik ve ısı sağlamak için harcanan yakıt masraflarında, önemli ölçüde tasarruf sağlayabilir. Nasıl mı? .Kojenerasyonun Kullanımı
Artık günümüzde pek çok şehirde doğalgaz dağıtım hatları mevcuttur. Gaz motor kojenerasyon/ CHP sistemleri kullanıcısına sürekli ve kesintisiz elektrik enerjisi sağlar. Gerekli olduğunda yerel elektrik şebekesinden ayrılarak, tek başına bulunduğu işletmeyi besleyebir. Motor tarafından üretilen ısı, işletmelerde kullanılmak üzere sıcak su ya da buhar olarak geri kazandırılabilir. Diğer yandan, işletmenin soğuk suya ihtiyacı olması halinde, üretilen sıcak su veya buhar, absorbsiyonlu soğutuculara (chiller) gönderilerek soğuk su üretilebilir. Üretilen bu soğuk su ise soğutma ya da havalandırma sistemlerine destek sağlamak amaçlı kullanılabilir. Elektrik, ısı ve soğutma işlemlerini bir arada gerçekleştiren sistemler trijenerasyon santralleri olarak adlandırılır.

Kojenerasyon Çevresel Faydaları
Doğal gaz çok az miktarda karbon dioksit emisyonu açığa çıkarır. Bilinen fosil yakıtların ise en temizidir. Jenbacher gaz motorları yakıt kaynağını en iyi şekilde kullanarak, yüksek verimlilikte elektrik üretimi sağlar. Yerinde enerji üretiminde kojenerasyonun kullanılması, bir yandan merkezi elektrik santrallerindeki dağıtımdan kaynaklanan elektrik kayıplarını minimize ederken diğer yandan daha kaliteli elektrik üretim ve tüketimini sağlar. Seralarda kojenerasyon sisteminin kurulması halinde ise gaz motorunun eksoz tarafında bir karbondioksit geri kazanım sistemi tesis edilebilir. Bu durumda üretilen karbondioksit bitkilerin fotosentez yapma imkânını arttırır.

Kojenerasyonun faydaları ile ilgili daha detaylı bilgi için kojenerasyon departmanımız ile irtibata geçebilirsiniz.