Web sitesini kullanmaya devam ederek Çerez kullanımı ve diğer politikalarımızı kabul ediyor olacaksınız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

x

Kojenerasyon

Hem elektrik hem de ısı üretmek için tasarlanan Kojenerasyon sistemleri, aynı zamanda birleşik ısı ve elektrik üretimi (CHP) olarak da adlandırılır. Jenbacher kojenerasyon sistemleri enerji santralinin toplam verimliliğini yüzde 90’ın üzerine çıkarmak için motorun çalışma sırasında oluşan atık ısıyı kullanır. Enerji dönüşümünün bu etkili ve ekonomik yöntemi ayrı bir güç ve ısı ekipman kullanımı yerine bir gaz motor kojenerasyon sistemi ile birincil enerji tasarrufunu yaklaşık olarak yüzde 40’lara çıkartır. Kojenerasyon sistemi enerjiyi tüketildiği yerde ürettiğinden, iletim ve dağıtım hatlarında oluşan kayıplarıda ortadan kaldırır, şebekeden etkilenmeden, kesintisiz ve kaliteli elektrik sağlar.

Nasıl Çalışır?
Jenbacher kojenerasyon sistemlerinin temel yapısı; elektrik üreten bir motor/jeneratör ünitesi ve buna ek olarak atık ısıdan istifade eden bir eşanjörden oluşur. Gaz motorunun ısı kaynakları geniş bir yelpazede, motor soğutma suyu, intercooler devresi, yağlama yağı ve egzoz gazı işletmenin ısı tüketim profiline uygun olarak yapılandırılır.

Diğer yandan, kojenerasyon sistemleri, yüksek ısıya talebin olduğu dönemler için ilave bir sıcak su kazanı ya da sıcak su aküsü ile takviye edilebilir. Böylelikle, enerji santralinin çalışma süresi ve verimliliğinde bir artış söz konusu olmaktadır.

Bir kojenerasyon tesisinde, hidrolik ekipmanlar işletmeye ısı tedariki sağlarken, üretilen elektrik, tesis edildiği işletme tarafından kullanılır ya da ulusal güç şebekesine gönderilir.

Gaz motorlarından açığa çıkan termal enerjiden sıcak su ve buhar üretilebileceği gibi sıcak hava, kızgın yağ veya trijenerasyon olarak adlandırılan teknoloji ile soğuk su da üretilebilir. Ayrıca, egzoz gazı bir miktar şartlandırılarak seralarda CO2 fertilizasyonu için de kullanılır.

Kojenerasyonun Faydaları
● Kojenerasyon, hem elektrik hem de ısı üretir
● Kojenerasyon, santral verimliliğini yüzde 90’ın üzerine çıkarmak için pek çok kaynaktan gelen atık ısıyı kullanır.
● Kojenerasyon, ayrı bir güç ve ekipmanlara karşın birincil enerji tasarrufunu yaklaşık olarak yüzde 40 oranında sağlar
● Taşıma ve dağıtım kayıplarını azaltır ya da ortadan kaldırır
● Kazan sistemi ya da sıcak su aküsü eklenmesi ile birlikte santralin çalışma süresini ve verimliliğini arttırır
● Üretilen elektrik işletme tarafından kullanılır ya da ulusal güç şebekesine gönderilir
● Termal enerji ısıtma suyu ve buhar üretiminde kullanılabileceği gibi aynı zamanda farklı ısı işleme türleri için de kullanılabilir
● Kojenerasyon veya trijenerasyon, sera sistemlerinde CO2 fertilizasyonu için de kullanılır.

Kojenerasyon Kesintisiz ve Temiz Enerji Sağlar
Artık günümüzde pek çok şehirde doğalgaz dağıtım hatları mevcuttur. Gaz motor kojenerasyon/CHP sistemleri kullanıcısına sürekli ve kesintisiz elektrik enerjisi sağlayabilir ve gerekli olduğunda yerel elektrik şebekesinden ayrılabilir. Motor tarafından üretilen ısı, işletmelerde kullanılmak üzere sıcak su ya da buhar olarak geri kazandırılabilir. Diğer yandan, işletmenin soğuk suya ihtiyacı olması halinde, üretilen sıcak su veya buhar, absorbsiyonlu chillere gönderilerek soğuk su üretilebilir. Üretilen bu soğuk su ise soğutma ya da havalandırma sistemlerine destek sağlamak amaçlı kullanılabilir. Elektrik, ısı ve soğutma işlemlerini bir arada gerçekleştiren sistem trijenerasyon santrali olarak adlandırılır. Ayrıca motor egzozundan çıkan karbondioksit yüksek standartlarda geri kazandırılabilir. Karbondioksitin yiyecek ve içecek endüstrisinde kullanılması ya da bitkilerin gelişmesini sağlamak için seralarda kullanılması gibi çok çeşitli uygulama alanları da mevcuttur. Ayrıca bu durum karbondioksite ihtiyacı olan sanayi kullanıcılarını bir adım daha ileriye götürüp rekabet şansını arttırıcı yönde etkin rol oynar.

Kojenerasyon Çevre Performansını Arttırır
Doğal gaz, diğer yakıtlara nazaran çok daha az miktarda karbon dioksit emisyonu açığa çıkarır. Bu haliyle de fosil yakıtların en temizidir. Jenbacher gaz motorları yakıt kaynağını en iyi şekilde kullanarak, yüksek verimlilikte elektrik üretimi sağlar. Yerinde enerji üretiminde kojenerasyonun kullanılması, elektrik santrallerindeki dağıtımdan kaynaklanan elektrik kayıplarını minimize eder ve daha kaliteli elektrik tüketimi sağlar. Seralarda kojenerasyon sisteminin kurulması halinde egzoz tarafında bir karbondioksit geri kazanım sistemi tesis edilir. Karbondioksit geri kazanım sistemlerinin eklenmesiyle birlikte karbondioksit santralden ayrıştırılabilir ve yüksek düzeyde çevre performansı sağlamak için seraların fotosentez sürecinde kullanılabilir.

Kojenerasyona Uygun Olan Sektörler

Kojenerasyon sistemleri aşağıdakilerde dâhil olmak üzere pek çok endüstriyel uygulama alanında başarılı bir şekilde kullanılabilir:

● Tekstil
● Gıda İşleme
● Seramik
● İnşaat
● Boya ve Kimyasallar
● Maden
● Benzin ve Gaz
● Ambalajlama
● Kâğıt
● Eczacılık
● Kauçuk
● Çelik

Kojenerasyon santrallerinin işletmenize sağlayacağı faydalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

  • Kojenerasyon - Broşür
Topkapı Endüstri Malları Ticaret A.Ş © 2023 Tüm Hakları Saklıdır.