Web sitesini kullanmaya devam ederek Çerez kullanımı ve diğer politikalarımızı kabul ediyor olacaksınız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

x

Trijenerasyon

Birleşik soğutma, ısıtma ve güç sistemleri, aynı zamanda trijenerasyon santralleri olarak da adlandırılır. Kojenerasyon santralleri ve absorbsiyonlu soğutucuların (chiller) birlikte çalışmaları da trijenerasyon santrallerini doğurur. Bu santraller, işletmenin mevsimsel ya da sürekli havalandırma ve/veya soğutmaya ihtiyaç duyulması halinde daha iyi bir çözüm sunmaktadırlar. Absorbsiyonlu soğutucular, konvansiyonel soğutmalı kompresörlü soğutuculara göre daha ekonomik bir alternatiftir. Yüksek verimliliği, kojenerasyon ekipmanlarının düşük emisyon değerleriyle absorbsiyonlu soğutucuları birleştirerek maksimum oranda yakıt verimliliği sağlar, soğutuculardaki hidroflorakarbon/kloroflorokarbon emisyonunu ortadan kaldırır ve böylelikle ortalama hava emisyonunu azaltırlar.

Trijenerasyon sistemleri 3 çeşit enerji sağlar:
● Elektrik
● Sıcak su, buhar veya sıcak hava vb.
● Soğuk su

Absorbsiyonlu soğutucular, konvansiyonel soğutma yöntemlerine göre daha ekonomik ve çevresel bir alternatiftir. Verimliliği, enerji üretim ekipmanlarının düşük emisyon değerleriyle, absorbsiyonlu soğutucuları birleştirerek maksimum oranda toplam yakıt verimliliği sağlar. Soğutucuların zararlı gaz emisyonlarını ortadan kaldırır ve ortalama hava emisyonunu azaltır. Soğutmanın sağlanabileceği absorbsiyon ünitelerinin birçok farklı konfigürasyonu mevcuttur. Bunlar:

Absorbsiyonlu Soğutucular (Chiller)
● Sıcak su ile çalışan
● Buhar ile çalışan
● Eksoz gazı ile çalışan

Bir CHP ya da kojenerasyon santralinin absorbsiyonlu soğutma sistemi ile birleştirilmesi mevsimsel olarak ihtiyaç duyulan ısının, soğutma için kullanılmasını sağlar. Santralin soğutma devresinden gelen sıcak su absorbsiyonlu soğutucular için bir tahrik enerjisi görevi görür. Gaz motorundan çıkan sıcak eksoz gazı, daha sonradan yüksek verimli ve çift etkili buhar soğutucusu için bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Böylelikle kojenerasyon santralinin termal çıkışının % 80’i soğutulmuş suya dönüştürülür. Bununla birlikte yıllık kapasite kullanımı ve kojenerasyon santralinin ortalama verimi önemli ölçüde arttırılabilir.

Konvansiyonel Soğutmaya Karşı Avantajları
Absorbsiyon kaynaklı soğutma teknolojisi, emisyonların azaltılması ve havalandırma sistemleri konusunda en sağlıklı ve en ekonomik çözümü sunmaktadır.

● Atık ısıyla çalıştığından dolayı oldukça ucuz ‘soğutma enerjisi’ sağlar.
● Üretilen elektrik enerji ulusal şebekeye gönderilebilir ya da işletmenin iç elektrik ihtiyacını karşılamak için elektrik üretimini sağlayabilir.
● Üretilen sıcak su, soğuk mevsimlerde, ısıtmayla ilgili ihtiyaçların karşılanmasında kullanılabilir.
● Absorbsiyonlu soğutucuların haraketli parçaları olmadığından dolayı yıpranma yoktur. Bu nedenlede bakım masrafları düşüktür.
● Absorbsiyonlu sistemler çalışırken gürültü çıkarmazlar.
● Absorbsiyonlu soğutucuları kullanım ömürleri uzundur.
● Ozon tabakasına zarar veren maddelerin kullanılması yerine, bildiğmiz su soğutucu akışkan olarak kullanılır. Böylelikle, absorbsiyonlu soğutcunun çevre dostu bir ekipman olmasını sağlar.

Dünya çapında, iklimin korunmasını ve birincil enerji üretimini birleştiren projelere büyük bir önem verilmektedir. Absorbsiyonlu soğutucu teknolojisi, özellikle de gaz motoru kojenerasyon santrali ile birlikte kullanıldığında, bütün yıl boyunca etkili bir soğutma ve ısı kaynağı olma konusunda optimal bir çözümdür. Ülkemizde 10’a yakın ve dünya genelinde 500’den fazla Jenbacher gaz motorlu trijenerasyon tesisi hizmet vermektedir.

Trijenerasyon santrallerinin işletmenize sağlayacağı faydalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bizimle irtibata geçiniz.
Topkapı Endüstri Malları Ticaret A.Ş © 2023 Tüm Hakları Saklıdır.